30 Mayıs 2020 Cumartesi

10 Soruda Kurban İbadeti

Kurban Ne Demektir? Kurban Yerine Sadaka Versek Olur mu? Kredi Kartı ile Kurban Kesmek Caiz midir? Bir Kurbanı Kaç Kişi Kesebilir? Ben de Kurban Kesmeli miyim? Kurbanı Hayır Kurumlarına Versek Olur mu? Kurban Etini Ne Yapmalıyım? İşte cevapları...

23 Eylül 2015 Çarşamba 15:53
10 Soruda Kurban İbadeti
Kurban Ne Demektir? Kurban Yerine Sadaka Versek Olur mu? Kredi Kartı ile Kurban Kesmek Caiz midir? Bir Kurbanı Kaç Kişi Kesebilir? Ben de Kurban Kesmeli miyim? Kurbanı Hayır Kurumlarına Versek Olur mu? Kurban Etini Ne Yapmalıyım? İşte cevapları...

1.    Kurban Ne Demektir?

Arapça’da kurbanı ifade etmek için ‘fedakârlık’ kökünden gelen ‘udhiye’ kelimesi kullanılırken Türkçe’de, kurbiyet (yakınlık) anlamına gelen ‘kurban’ kelimesi tercih edilmiştir. Bu sebeple, kurban ibadetinin bilhassa Allah’a yaklaşmak niyetiyle yapıldığı bilinmelidir. Özel manasıyla Kurban; şartları belirlenmiş bir hayvanı, belirli bir vakitte (Kurban Bayramı günlerinde) Allah’a yaklaşmak niyetiyle boğazlamaktır. Hicretin ikinci senesinde meşru kılınmıştır.

2.    Hangi Hayvanlardan Kurban Olur?

Kurban olabilecek hayvanlar: Deve, sığır (inek, öküz, manda) ve davar (koyun, keçi) cinsinden hayvanlardır. Bunların hem erkek hem dişisi kurban olabilir. Koyun ile keçi birer yaşını doldurmalı veya koyunlar yedi-sekiz aylık olduğu halde bir yaşındaymış gibi gösterişli olmalıdır. Sığırda (dana, düve, manda) 2 yaşını, devede ise 5 yaşını doldurmuş olmalıdır. Kör, topal, kulaklarından birinin yarısından fazlası kesik, boynuzlarından biri kökünden kırık, dişlerinin çoğu düşmüş, kemiklerinde ilik kalmayacak kadar zayıf ve düşkün olan hayvanlardan kurban olmaz.

3.    Bir Kurbanı Kaç Kişi Kesebilir?
Koyun ve keçiden her biri yalnız bir kişi adına kurban edilebilir. Bir deve veya sığır ise bir kişiden yedi kişiye kadar kimse için kurban edilebilir. Birden fazla kişi aralarında yalnız bir hisse için para toplayabilmişlerse bu kurbanı ya nafile olarak keserler veya içlerinden sadece biri adına vacip olarak kesebilirler.

4.    Kurban Yerine Sadaka Versek Olur mu?

Kurban, mali durumu yerinde olan kişiye vaciptir, kesmesi gerekir. ‘Kurban yerine sadaka verelim’ ifadesi demagojiden ibarettir. Zira Cenab-ı Hak, sadakadan ayrı, zekâttan ayrı, namazdan ayrı, oruçtan ayrı bahsetmiştir. Eğer bunlar birbirinin yerine geçecek olsaydı ayrı ayrı zikredilmesine zaten gerek olmazdı. Allah katında her birinin ayrı bir değeri vardır. ‘Oruç tutamıyorum onun yerine namaz kılayım’ veya ‘sabah namazlarının yerine fakirlere sadaka vereyim’ demek ne kadar anlamsızsa kurban kesmeyip parasını sadaka olarak vermek de o kadar yanlıştır.

5.    Kurban Keserken Görüntü Kirliliğine Sebep Olmayın
Günümüzde her ne kadar kurban kesimi için özel mekânlar ayrılmış olsa da bazı insanlar buna dikkat etmeyip olur olmaz yerlerde kurbanlarını kesebiliyorlar. Bir Müslüman, hem görüntü kirliliğine sebebiyet vermemeye hem de hijyene çok dikkat etmelidir. Allah rızası için bir ibadet yaparken başka insanları rahatsız etmek doğru değildir. Ayrıca kurbanlarımızdan arta kalanları sağa sola bırakmamaya çalışmalı, mümkünse uygun bir yere gömerek ibadetin ruhuna uygun hareket etmeliyiz.

6.    Kurbanlıklar Sıratta Bize Eşlik Edecektir
Peygamber Efendimiz, kurbanlarımızı bilhassa semiz hayvanlardan seçmemizi zira onların, sırat köprüsünde bizim binitlerimiz olacağını ifade buyururlar. Bu açıdan kurbanlığı, gücümüzün yettiği en iyi hayvanlardan seçmeye ve keserken eziyet etmemeye, işi bir ibadet havasında yapmaya çalışmak oldukça önemlidir.

7.    Ben de Kurban Kesmeli miyim?
Zaruri ihtiyaçları dışında 85 gram altın ya da bu bedelde malı olan her Müslümanın kurban kesmesi vaciptir. Bir kişi ancak bir vacip kurban kesebilse de nafile kurban niyetiyle bu sayıyı artırabilir. Bir evde bulunan eşlerden her birinin ayrı ayrı 85 gr. Altın değerinde malı varsa her biri için ayrı ayrı kurban kesmek vacip olur.

8.    Kurban Etini Ne Yapmalıyım?
Kurban etinin en az üçte birini fakirlere dağıtmak, üçte birini konu-komşu ve akrabalarımıza ikram etmek ve üçte birini de hane halkımıza ayırmak sünnete uygun olan davranıştır. Ancak kişinin maddi durumu yerinde ise fakirlere dağıtacağı miktarı artırmasında bir mahzur yoktur hatta böyle davranması daha uygundur.

9.    Kurbanı Hayır Kurumlarına Versek Olur mu?
Bir kişinin, kurbanını vekâlet yoluyla kestirmesi caizdir. Namaz ve oruç gibi bedenle yapılan ibadetlerde vekâlet caiz değildir ancak mali ibadetler dediğimiz zekât ve kurban gibi ibadetlerde kişi, başka birine vekâlet verebilir. Bu vekâlet aynı zamanda bu işi kurumsal hale getirmiş kuruluşlara da verebilir. Dolayısıyla bir Müslüman, güvendiği bir kuruma vekâletini vererek gönül rahatlığı içinde kurbanını kestirebilir.

10.    Kredi Kartı ile Kurban Kesmek Caiz midir?

Bir havyanın kurban olabilmesi için belli şartları taşıması gerekir. Eğer kurbanlığınız, gerekli şartları taşıyorsa diğer işlemler kurbanla alâkalı değil kurbana sahip olma ile alâkalıdır yani alışveriş kısmıyla ilgilidir. Dolayısıyla kurbanı, taksitle mi, kredi kartıyla mı yoksa peşin mi aldığınızın kurban ibadeti için bir önemi yoktur.

HÜSEYİN GÜLTEKİN / meydangazetesi.com.tr


Bu habere yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
  BizimTuzla.com'un Yeni Versiyonunu Nasıl Buldunuz?

  NAMAZ VAKİTLERİ
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
  EN ÇOK OKUNANLAR
  BUGÜN
  BU HAFTA
  BU AY
  EN ÇOK YORUMLANANLAR
  BUGÜN
  BU HAFTA
  BU AY
  SENDE YAZ
  Ziyaretçi Defteri
  Ziyaretçi Defteri

  Siz de yazmak istemez misiniz?

  Ziyaretçi Defteri
  ARŞİV