20 Ekim 2020 Salı

Tuzla'nın Yetenekleri Keşfedilecek!

Tuzla'da bulunan 25 ortaokuldaki 12 bin öğrenciye yönelik yapılacak tarama testleri ile üstün ve özel yetenekli çocukların keşfedilmesini amaçlayan projenin açılışı yapıldı.

16 Ocak 2017 Pazartesi 22:38
Tuzla'nın Yetenekleri Keşfedilecek!
Tuzla'da bulunan 25 ortaokuldaki 12 bin öğrenciye yönelik yapılacak tarama testleri ile üstün ve özel yetenekli çocukların keşfedilmesini amaçlayan projenin açılışı yapıldı.

Bizim Tuzla HAber Merkezi - TUZLA

İstanbul Kalkınma Ajansı 2016 yılı Çocuklar ve Gençler Mali Destek Programı kapsamında, Tuzla Kaymakamlığı tarafından hazırlanan “Potansiyelimi Keşfet, Geleceğimi Aydınlat” projesinin açılış toplantısı Tuzla Belediyesi Nikah Sarayı ve Kültür Merkezi’nde gerçekleşti. Tuzla Kaymakamlığı’nın yürütücü olduğu, Üsküdar Üniversitesi, Tuzla Milli Eğitim Müdürlüğü ve Tuzla Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğü’nün paydaş olduğu proje başlıyor.

Proje açılış toplantısına, Tuzla Kaymakamı Ali Rıza ÇALIŞIR, Tuzla Belediye Başkanı Dr. Şadi YAZICI, Tuzla İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Birkan ONAT, Halk Eğitimi Merkezi Müdürü Metin ÇANGIR, projenin akademik danışmanlığını yürüten Marmara Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesi Eğitim Bilimleri Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Halil EKŞİ, Tuzla’daki ortaokulların değerli müdürleri ve rehber öğretmeleri katıldı.

Tuzla Belediye Başkanı Sayın Dr. Şadi YAZICI, programda yaptığı konuşmada ’’Eğitim Kenti Tuzla'da’’ böyle bir proje'nin olmasından mutluluk duyduğunu her zaman kendilerine düşen her konuda yanlarında olduklarını dile getirdi. Başkan YAZICI, konuşmasında özel yeteneklere sahip olan çocukların mutlaka ellerinden tutulması gerektiğini ve bunların gelecekte bu vatan için önemli başarılar elde edeceğine inandığını söyleyerek Tuzla Kaymakamlığı’na ve bu projeye destek olan herkese ‘’Tuzla Halkı’’ adına teşekkür ettiğini belirtti .

Tuzla Kaymakamı Ali Rıza ÇALIŞIR, yaptığı konuşmada bu projenin önemli bir proje olduğunu okullarımızla bu projeyi beraber götüreceklerini, yapılacak olan taramalarla Tuzla'da özel yetenekli öğrencilerin  bu proje ile ön plana çıkacaklarını söyledi. Kaymakam ÇALIŞIR, “Potansiyelimi Keşfet, Geleceğimi Aydınlat” projesinde her projede olduğu gibi  yanlarında olan, eğitim denince tereddütsüz destek ve katkılar sunan Tuzla Belediye Başkanı Sayın Dr. Şadi YAZICI'ya  teşekkürlerini iletti.

Proje Koordinatörü Serap KIRDAR KUZÖREN, İstanbul Kalkınma Ajansı tarafından desteklenen Tuzla Kaymakamlığı tarafından yürütülen projenin, çağdaş ve bilimsel eğitim anlayışına göre, bireyin düşünsel, sosyal, duygusal ve bedensel yeteneklerinin, kendisi ve toplum için en uygun şekilde geliştirilmesine yönelik olarak hazırlandığını belirtti.
 
Proje Eğitim Koordinatörü Muhammet Şerif KESKİNOĞLU, Tuzla'daki ortaokullarda görev yapan rehber öğretmenlerle; projenin ayrıntıları, faaliyetleri ve ortaokullarda uygulanacak gözlem-tarama testleri hakkında "Proje Bilgilendirme ve Koordinasyon Toplantısı" gerçekleştirerek, görev dağılımları ile ilgili bilgilendirme yaptı.
 
Türk Milli Eğitim Sisteminin Genel Amaçlarına uygun olarak tasarlanan projede;
-    Öğrencilerin bireysel yeteneklerinin bilincinde olmaları ve kapasitelerini geliştirerek en üst düzeyde kullanmaları,
-    Bilimsel düşünce ve davranışlarla, üreten, sorgulayan, eleştiren ve sorun çözen bireyler olarak yetişmeleri,
ve aynı zamanda,
-    Yaratıcılık ve yeteneklerini ulusal ve toplumsal bir anlayışla ülke kalkınmasına katkıda bulunacak şekilde geliştirmeleri hedeflenmiştir.

Proje, üstün ve özel yetenekli çocukların özelliklerini göz önünde bulundurarak ortak özellikte ve yetenekte olan çocuklar için atölyeler ve destek eğitim odaları oluşturup onların yeteneklerini geliştirmek için uygun eğitim koşullarını hazırlamayı, üstün yetenekli öğrencilerin tanınması, tanılanması ve yeteneklerinin geliştirilmesi hususunda eğitimcilerin yetkinliklerini  artırmayı, anne  babalara üstün  yetenekli  öğrencilerin gelişimlerini desteklemeleri için öğrenme yöntemleri, liderlik ve yaratıcılık başta olmak üzere dikkat etmeleri gereken konuları fark ettirmeyi hedeflemektedir.

Projede; 12 aylık süreç içerisinde Tuzla’daki 25 ortaokulda 12 bin öğrenciye yönelik gerekli tarama testlerinin yapılması, 30 Rehber Öğretmenine materyal desteği ile birlikte WISC-R eğitiminin verilmesi,
-    Öğrencilerin yetenek ve ilgileri doğrultusunda yönlendirilecekleri,
    1.    Bilimsel Tasarım Maker-Lab Atölyesi,
    2.    Sanat Etkinlikleri Atölyesi
    3.    Müzik Etkinlikleri Atölyesi
    4.    Sportif Beceri ve Koordinasyon Atölyesi
    5.    Liderlik ve İletişim Sanatı Atölyesinin kurulması

Ve bunlara ilaveten,
Tuzla’da bulunan ortaokullarda yer alan mevcut destek eğitim odalarının eğitim materyalleri ile desteklenmesi faaliyetleri gerçekleştirilecek.

Projeyi önemli ve ayrıcalıklı kılan bir diğer unsur ise, yapılacak tarama testleri sonucunda belirlenen üstün yetenekli öğrencilerimizin ailelerine, çocuklarının gelişimlerini desteklemeleri için öğrenme yöntemleri, liderlik ve yaratıcılık konularında farkındalık oluşturulmasına yönelik eğitimler düzenlenecek olması.


Bizim Tuzla | BizimTuzla.com Haber Merkezi

Bu habere yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
  BizimTuzla.com'un Yeni Versiyonunu Nasıl Buldunuz?

  NAMAZ VAKİTLERİ
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
  EN ÇOK OKUNANLAR
  BUGÜN
  BU HAFTA
  BU AY
  EN ÇOK YORUMLANANLAR
  BUGÜN
  BU HAFTA
  BU AY
  SENDE YAZ
  Ziyaretçi Defteri
  Ziyaretçi Defteri

  Siz de yazmak istemez misiniz?

  Ziyaretçi Defteri
  ARŞİV