08 Aralık 2019 Pazar

Tuzla'da Görevinden Alınan Okul Müdürleri Geri Dönecek!

Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu, eğitim kurumlarına yönetici atamasını düzenleyen yönetmeliğin çok önemli hükümlerini iptal etti. İptal kararı Tuzla'da göreviden alınan okul müdürlerinin okullarına geri dönebilmesinin yolunu açtı.Ayrıntılar...

12 Haziran 2015 Cuma 23:24
Tuzla'da Görevinden Alınan Okul Müdürleri Geri Dönecek!
Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu, eğitim kurumlarına yönetici atamasını düzenleyen yönetmeliğin çok önemli hükümlerini iptal etti. İptal kararı Tuzla'da göreviden alınan okul müdürlerinin okullarına geri dönebilmesinin yolunu açtı.

Bizim Tuzla Haber Merkezi - TUZLA

Tuzla'da 17 Okul Müdürü Görevinden Alınmıştı
Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu, 2014 yılı Mart ayında 4 yıllık görev sürelerini tamamladıkları için görevden alınan okul müdürlerinin görev sürelerinin devam edip etmemesinin belirlenmesi için yapılan "başarı" değerlendirmesinde kullanılan formun (Ek-1 Görev Süreleri Uzatılacak Eğitim Kurumu Müdürleri İçin Değerlendirme Formu) objektif bir değerlendirme yapılması için yeterli bulunmadığından hukuka uygun olmadığına hükmetti. Tuzla'da 17 okul müdürü bu formla değerlendirilmiş ve "başarısız" bulunarak görev süreleri uzatılmamıştı.

Objektif Değerlendirme İçin Birlikte Çalışmış Olmak Gerek

Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu, Ek-1 Görev Süreleri Uzatılacak Eğitim Kurumu Müdürleri İçin Değerlendirme Formu'nun açıklama maddelerinden 3.'sünde "En kıdemli ve kıdemi en az olan öğretmenlerin, değerlendireceği müdür ile en az altı ay çalışmış olmaları şarttır. Değerlendirme sonucu, en kıdemli öğretmen ile kıdemi en az olan öğretmenin değerlendirme puanlarının aritmetik ortalaması alınarak belirlenir. Kıdem belirlemesinde öğretmenlikte geçen hizmet süreleri esas alınır." ifadesi ile objektif bir değerlendirme yapılabilmesi için değerlendirme yapacak kişinin değerlendirme yapacağı okul müdürü ile makul bir süre birlikte çalışması gerektiği belirtilmişken, aynı makul sürenin okul müdürünü değerlendirecek ilçe milli eğitim müdürü ve şube müdürlerinde aranmadığına dikkat çekerek form hukuka ugun değildir dedi.

Tuzla'da Durum Ne?
Tuzla'da "başarısız" bulunarak görev süreleri uzatılmayan 17 okul müdürünü değerlendiren ilçe milli eğitim müdürü ve şube müdürlerinin hiçbirisi bu okul müdürleri ile 6 ay çalışmadı. Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu'nun kararına göre bu okul müdürleri için objektif bir değerlendirme yapılmadı. İlgili yönetmeliğe göre yapılan değerlendirmede ilçe milli eğitim müdürü ve şube müdürlerinin verdiği puanlar genel puanın yüzde 60'ını oluşturuyor ve "başarılı" bulunmak için en az 75 puana ulaşmak gerekiyor. Başka bir ifade ile okul müdürünü değerlendiren diğer birimlerden en fazla 40 puan alınabildiğinden (görev yaptığı okuldaki en kıdemli ve en yeni öğretmen, öğretmenler kurulunun belirlediği 2 öğretmen, okul aile birliği başkanı ve yardımcısı ve de okul öğrenci başkanı değerlendirmeleri) okul müdürünün "başarılı" veya "başarısız" bulunmasını ilçe milli eğitim müdürü ve şube müdürlerinin verdiği puanlar belirliyor.

2014 Yılı Mart ayında TBMM'den geçen "Milli Eğitim Temel Kanunu İle Bazı Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun"un ilgili hükümleri gereği 14/03/2014 tarihi itibarı ile aynı veya farklı eğitim kurumlarında 4 yıllık görev sürelerini tamalayan okul müdürlerinin görevleri sona erdirilmiş ve görevleri sona erdirilen okul müdürleri "başarı değerlendirmesi"ne alınmıştı. Kamuoyunda dershanelerin kaldırıldığı kanun olarak da bilinen yasanın ilgili maddeleri gereğince Tuzla'da 34 okul müdürünün görevine son verilmişti. Görevine son verilen okul müdürleri "başarı değerlendirmesi"ne alınmış ve 17'si "başarısız" bulunarak okul müdürlüğü görevlerine devam ettirilmemişti. BizimTuzla.com o süreçte de konuyu ele alarak okul müdürlerinin neden görevden alındığı ve nasıl bir sistemle değerlendirilerek "başarılı" ya da "başarısız" bulunduğunu ayrıntılı ve anlaşılır bir şekilde kamuoyu ile paylaşmıştı (iligili içerik için buraya tıklayınız). Şimdi Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu kararı ile bu 17 okul müdürünün görevlerine geri dönebilmesinin yolu açılmış oldu.

Müdür Yardımcısı Belirleme Süreci De Hukuki Bulunmadı
Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu ayrıca, eğitim kurumlarına yönetici atamasını düzenleyen yönetmeliğin müdür başyardımcısı ve/veya müdür yardımcısı norm kadrosu boş bulunan eğitim kurumlarına görevlendirileceklerin belirlenmesinde, eğitim kurumu müdürünün inhası ve il milli eğitim müdürünün teklifi üzerine valinin onayı ile tamamlanan sürecin de hukuka uygun olmadığına karar verdi. Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu bu kararına, müdür başyardımcılığına ve müdür yardımcılığı görevlendirmelerinde hiçbir objektif kıstas öngörülmemesi, hiçbir değerlendirme kriterine yer vermeyerek hukuka uygunluk denetiminin etkinliğinin daraltılması, kariyer ve liyakat ilkelerini gözetmeyerek kamu personeli açısından güvencesiz bir ortam yaratması, görevin getirdiği niteliklere sahip en uygun personelin seçimini ve dolaysıyla kamu hizmetinin iyi işlemesini zorlaştırıcı bir etki yaratması ayrıca adayların görevlendirmelerden haberdar olmasını sağlayacak duyuruya yer vermeyerek geniş katılımı ve fırsat eşitliğini ortadan kaldırması nedenlerini gerekçe olarak gösterdi.

Bizim Tuzla | BizimTuzla.com Haber Merkezi

Bu habere yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
  BizimTuzla.com'un Yeni Versiyonunu Nasıl Buldunuz?

  NAMAZ VAKİTLERİ
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
  EN ÇOK OKUNANLAR
  BUGÜN
  BU HAFTA
  BU AY
  EN ÇOK YORUMLANANLAR
  BUGÜN
  BU HAFTA
  BU AY
  SENDE YAZ
  Ziyaretçi Defteri
  Ziyaretçi Defteri

  Siz de yazmak istemez misiniz?

  Ziyaretçi Defteri
  ARŞİV