08 Aralık 2019 Pazar

Tuzla İHL İslam'ın Sanata Bakışını Avrupa'ya Taşıdı

AB Projesi çerçevesinde proje ortağı ülkelerde incelemelerde bulunan Tuzla Halil Türkkan Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencileri izlenimlerini paylaştı. Ayrıntılar...

14 Nisan 2015 Salı 12:58
Tuzla İHL İslam'ın Sanata Bakışını Avrupa'ya Taşıdı
AB Projesi çerçevesinde proje ortağı ülkelerde incelemelerde bulunan Tuzla Halil Türkkan Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencileri izlenimlerini paylaştı.

Bizim Tuzla Haber Merkezi - TUZLA

2014 yılı AB Mesleki Eğitim Programı, Erasmus + Mesleki Eğitim Personel ve Öğrenci Hareketliliği Projeleri çerçevesinde Tuzla Halil Türkkan Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi’nin yasal temsilciliğinde hazırlanan "HIRİSTYANLIK DİNİNİN SANAT ANLAYIŞI İLE İSLAM DİNİNİ SANATA BAKIŞININ KARŞILAŞTIRILMASI" adlı  projenin yurt dışı hareketlilik kısmı tamamlandı. İtalya, İspanya, Almanya ve Danimarka’dan tüm katılımcılar yurda döndü.

Projeye katılan Tuzla Halil Türkkan Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencileri, Tuzla Kaymakamı Ali Rıza Çalışır, Tuzla İlçe Milli Eğitim Müdürü Ahmet Alireisoğlu ve Tuzla Belediye Başkan Yardımcısı Dr. Turgut Özcan'ı ziyaret ederek izlenimlerini paylaştılar. Öğrenciler ziyaretlerinde yaptıkları DİN VE SANAT konulu hediyeleri de takdim ettiler. Tuzla Kaymakamı Çalışır, Tuzla İlçe Milli Eğitim Müdürü Alireisoğlu ve Özcan, bundan sonra yapılabilecek projelerde de öğrencilere destek olacaklarını belirttiler.

Kurum ziyaretleri esnasında Okul müdürü Mehmet Tuncel, “Hareketlilik kapsamında 'Evrensel dinlerdeki Sanat anlayışları ve sanat uygulamaları' incelenmiş ve süreç sonunda; din, dil, ırk hatta fikir ayrılıklarının hala sorun olduğu Dünyamızda hoşgörü, birlik ve beraberlik, ortak noktalarda buluşma gibi kazanımlar elde edildi" dedi.

Proje hakkında bilgi veren okulun İngilizce Öğretmeni ve Proje Koordinatörü Gülnur Çat, “Yurt içinde 4, yurt dışında 4 ortağı olan  8 ortaklı kapsamlı projemizin hareketlilik kısmı başarılı bir şekilde gerçekleşmiştir. Projenin yasal temsilcisi olarak tüm organizasyonların Tuzla Halil Türkkan Anadolu İmam Hatip Lisesinde yapıldığını belirterek, Proje kapsamında yurt içi ortağı olan kurumlarımızdan Erzurum Pasinler Anadolu İmam Hatip Lisesi 10 öğrenci 1 refakatçi öğretmen ile Danimarka’da; Erzurum Oltu Anadolu İmam Hatip Lisesi 10 öğrenci 2 refakatçi öğretmen ile İspanya’da; Kars Anadolu İmam Hatip Lisesi 10 öğrenci 2 öğretmen ile İtalya’da; okulumuzdan  20 öğrenci  2 refakatçi öğretmen  Almanya’da  2 hafta süreyle eğitim görerek sağsalim yurda dönmüşlerdir”dedi. Çat, Bu proje kapsamında Erzurum, Kars ve İstanbul’dan 50 öğrencinin ve 7 öğretmenin yurtdışına çıkarak, Avrupa’da Eğitim gördüklerini gösteren Europass sertifikalarını alma imkanını verdikleri için AB Ulusal Ajansına, Tuzla İlçe Kaymakamı Ali Rıza ÇALIŞIR’a, Tuzla Belediye Başkanı  Dr. Şadi Yazıcı’ya, Tuzla İlçe Milli Eğitim Müdürü  Ahmet ALİREİSOĞLU’na, Tuzla Belediye Başkan Yardımcısı Dr. Turgut ÖZCAN’a e Okul Müdürü Mehmet TUNCEL’e  teşekkür etti.

Katılımcı öğrenciler, evrensel bir konu olan “SANAT – DİN” ilişkisini Almanya’da yapılan eğitim programları ile  ÇEK CUMHURİYETİ, PRAG,AVUSTURYA,SALZBURG,VİANA’da yapılan kültürel geziler  sayesinde  inceleme fırsatı bulduklarını, İstanbullu öğrenciler Erzurum ve Karslı öğrencilerle birlikte önce kendi aralarında bir kültürel etkileşim sağladıklarını, hayatlarında ilk kez yaşadıkları ülkelerin dışına çıktıklarını,Avrupa'nın birçok ülkesinde özellikle Almanya ve İtalya'da farklı din, dil ve milletten insanların hoşgörü ortamı içinde bir arada yaşadıklarını bizzat gördüklerini, Almanya,Prag,Viana Katedral ve kiliseler başta olmak üzere sinagoglarda ki resim ve heykelleri anlamları ve hikayeleri ile birlikte görüp,öğrendiklerini,Bu ülkelerdeki din ve sanat konusunda teorik eğitim aldıklarını,Hıristiyanlık ve Yahudiliğin Avrupa'da sanata olan etkisini öğrendiklerini,Proje hareketliliği boyunca birlikte yaşama,  problem çözme, takım ruhu anlayışı geliştirdiklerini,Avrupa'daki sosyal yaşam içindeki katı kuralları yaşayarak ve ülkemizle karşılaştırma imkanı bulduklarını, Avrupa ülkelerindeki yemek kültürü, iş disiplini, sosyal aktiviteler hakkında bilgi edindiklerini belirttiler. Katılımcı Öğrencilerden Semanur KİRKİN, Rabia İlennur KAYA, Betül DOĞRU Türkiye’nin Avrupa Birliğine üyelik sürecinde, entegrasyonu için ortak noktalarda buluşma çabalarına çözüm getirecek, AB vatandaşlığı ve farkındalığı adına sosyal, kültürel izlenimlerini Tuzla İlçe Kaymakamı Ali Rıza ÇALIŞIR, Tuzla İlçe Milli Eğitim Müdürü  Ahmet ALİREİSOĞLU ve Tuzla Belediye Başkan Yardımcısı Dr. Turgut ÖZCAN’la paylaştılar  ve Avrupa’da edindikleri izlenimlere dayanarak yapmayı planladığımız yeni sosyal projelerden bahsettiler.


Bizim Tuzla | BizimTuzla.com Haber Merkezi

Bu habere yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
  BizimTuzla.com'un Yeni Versiyonunu Nasıl Buldunuz?

  NAMAZ VAKİTLERİ
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
  EN ÇOK OKUNANLAR
  BUGÜN
  BU HAFTA
  BU AY
  EN ÇOK YORUMLANANLAR
  BUGÜN
  BU HAFTA
  BU AY
  SENDE YAZ
  Ziyaretçi Defteri
  Ziyaretçi Defteri

  Siz de yazmak istemez misiniz?

  Ziyaretçi Defteri
  ARŞİV