TUZLA FİRMA REHBERİ|FİRMA EKLE

Evin Döner Tuzla Marina

Evin Döner Tuzla Marina

Firmamı Nasıl Rehbere Ekleyebilirim?


Firmamı Nasıl Vitrine Çıkartabilirim?

24 Mayıs 2018 Perşembe

Çocuklarımızı İnternetin Zararlarından Nasıl Koruyabiliriz?

07 Şubat 2012, 01:40
Çocuklarımızı İnternetin Zararlarından Nasıl Koruyabiliriz?
Mahir GÜLŞEN

Teknoloji, bir yandan gelişmişliğin ve çağdaşlaşmanın ölçütü olarak insan hayatını kolaylaştırarak toplumsal gelişime olumlu katkılar sağlarken, diğer yandan da İnternetin bilinçsiz kullanımından kaynaklanan birtakım sorunları ve tehlikeleri beraberinde getirmektedir. Ülkemizde sosyal hayatı etkilemeye başlayan sanal dünya başta çocuklar ve gençler olmak üzere nüfusun büyük çoğunluğunu etkisi altına aldığı görülmektedir. Aileler, genç ve çocuklarının daha iyi yetişmesi adına bilgisayar ve İnternet kullanımını eğitim amaçlı olarak desteklemektedir. Fakat, ailelerin bir çoğunun kontrolsüz bilgisayar ve İnternet kullanımı konusunda yeterince bilinçli olmadıkları görülmektedir.

Bilindiği gibi sorun teknoloji değil, onun nasıl kullanıldığı ile ilgilidir. Günümüzde bir milyardan fazla kişi sosyal ilişki oluşturmak amaçlı olarak interneti kullanmakta ve bunların büyük bir kısmı da özellikle gençlerin üye olduğu popüler web siteleri olmaktadır. Bizler ve çocuklarımız için dev bir kaynak olan İnternet felaketlere, olaylara ve trajedilere de yol açabiliyor.  Örneğin sanal ortamlarda farklı baskı türleriyle karşılaşabiliyoruz. "X den nefret edenler grubu", “X hakkında dedikodular,  X’ i rezil eden bir video, tüm bunlar izinsiz yayınlanarak itibarımızı ve güven duygumuz sarsılabilmektedir. Bazen daha ileriye de gidilerek cep telefonlarından gönderilen mesajlarla korkutulup sindirilmek istenebiliriz. Ne acı ki bunlar giderek yaygınlaşıyor. Bu durum gençler açısından kontrol edilmesi güç bir sorunu, sanal zorbalık davranışı sorununu ortaya çıkarmaktadır.

Bir birey ya da grubun bilgi ve iletişim teknolojilerini kullanarak bilinçli ve tekrarlı olarak başkalarına zarar vermeye çalışması olarak tanımlanabilen sanal zorbalıkta, kurbanla failin fiziksel olarak bir arada bulunmamasına rağmen güç,  elektronik iletişim araçlarını kullanabilme becerisine bağlıdır. Çoğu zaman tüm bunları kim oldukları bilinmeden ve dijital ortamlar aracılığıyla tüm dünyanın gözü önünde yapabilmektedirler.

İnsanlar gerçek hayatta yapamadığı şeyleri, internette daha kolay ve tanınmadan yapabiliyor ve amaçlarına ulaşabiliyorlar. Sebepleri mi? Can sıkıntısı, kültürel çatışmalar, kendini güçlü hissetme isteği ve kendinin kurban olma korkusu gibi birçok şeyi sıralayabiliriz. Çocuklara sorulduğunda  online yazışmanın veya ifadelerin , birisine hitap edilmediği için önemli olmadığı görüşündeler.  Bu sanal ortamdaki davranışın sorumluluğunu kabul etmemek anlamına da geliyor. Ama doğurduğu sıkıntılar onların düşündüğü kadar basit değil. Unutulmaması gereken bunun yasal olarak da bir suç olduğudur.

Okul ortamlarında hatta, bu bazı çocukların akademik başarısızlığına, okulu bırakmasına ve daha da kötüsü intihara teşebbüs etmesine bile neden olmaktadır. Benzer şekilde 2011 yılı içinde Türkiye’de üniversite öğrencisi bir genç kız kendi adına açılan ve hakkında yanlış bilgiler aktarılan sahte Facebook hesabı nedeniyle intihara teşebbüs etmiş ve bitkisel hayata girmiştir. Bu da olayın ciddiyetini gösteren önemli bir durumdur.
 
Ebeveyn Olarak Neler Yapabiliriz?

Çocukları sık sık bilgisayar kullanan ve internete giren ailelerden, ilgili olan ve konuyu yakından takip edenler için internet güvenlikle ilgili pek çok bilgilendirici önerilerle doludur. Ayrıca, genç internet kullanıcılarının girdikleri web sayfalarının içeriklerini denetleyecek bilgisayar filtreleme programları da bulunmaktadır. Fakat ne bu önlemler ne de internet üzerindeki etkinlikleri ile ilgili anne babaların danışmanlıklarının hiç biri kesin olarak gençlerin internet kurbanı olmalarını önleyebilmektedir.

Anne-Babalara Yönelik Öneriler...

? Çocuklarınızı, internette uygulanması gereken kurallar ve davranışlar konusunda eğitin. Teknolojinin yanlış ya da amaç dışı kullanımı sonucunda yaşanabilecek sorunları (itibarlarının zedelenmesi, okul veya polisle sıkıntı yaşama vb.) davranışlarımızdan her zaman ve her yerde sorumlu olduğumuzu anlatın.

? Gerçek hayattaki insanlarla iletişiminde çocuğunuzun uyması gereken kuralların aynısını, cep telefonu ve internet kullanımı için de uygulayın. Aslında paylaşım sitelerinde davetini kabul ettiğimiz birini, hayatımıza da davet ettiğimizi unutmamalıyız. Çocuklarımız ve bizler sadece tanıdığımız insanların davetini kabul etmeliyiz.

? Teknoloji kullanımında çocuğunuza model olun. İnternette çevrim içi (online) durumdayken, özellikle çocuğunuz yanınızda ise, başkalarını rahatsız etmeyin, alay etmeyin. Araç kullanırken cep telefonuyla mesaj göndermeyin, çünkü çocuğunuz sizi izliyor ve sizden öğreniyor.

? Çocuğunuzun bilgisayarda ne yaptığıyla ilgilenin. İşi olmadığı sürece wep kamerasının kablosunu bilgisayardan çıkarın. Çocuğunuzun internette girdiği web sayfalarından haberdar olun.

? İnternet servis sağlayıcınızdan “aile koruma paketleri” hakkında bilgi alın ve bu programları kullanın.

? Çevrim içi arkadaşların, aslında söyledikleri kişiler olmayabileceklerini ve internette gördükleri her şeyin doğru olmayabileceğini anlatın.

? Kendileri ve aileleriyle ilgili kişisel bilgileri başkalarına vermemelerini ve her resmi internette paylaşmamasını söyleyin. Mutlaka kişisel gizlilik ayarlarını kullanın.

? Zorbalık içeren dokümanların kopyasını saklamasını ve ileride kanıt olarak kullanabileceğini belirtin. Çevrimiçi zorbalık kolaylıkla çevrimdışı zorbalığa dönüşebilir.

? Bilgisayarların IP numarasından mesajların gönderildiği adreslere ulaşılabileceğini belirtin.

? Çocuklarınızın teknoloji kullanımı ile ilgili olağan dışı davranışlarının farkında olun. Eğer çocuğunuz internet kullanımından çekiniyorsa veya bu bir saplantı haline gelmişse, sanal zorbalığın kurbanı ya da faili olabilir.
Bu içeriğe yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
  BizimTuzla.com'un Yeni Versiyonunu Nasıl Buldunuz?

  NAMAZ VAKİTLERİ
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
  EN ÇOK OKUNANLAR
  EN ÇOK YORUMLANANLAR
  BUGÜN
  BU HAFTA
  BU AY
  SENDE YAZ
  Ziyaretçi Defteri
  Ziyaretçi Defteri

  Siz de yazmak istemez misiniz?

  Ziyaretçi Defteri
  ARŞİV